Cea mai simplă soluţie pentru cyberbullying

Se plâng uneori oamenii cât de omniprezent e bullyingul online. Şi da, indiferent cine ai fi, sigur că ai primit o înjurătură din nimic, o insultă sau o ameninţare. Chiar dacă eşti Brad Pitt – cu atât mai mult dacă eşti Brad Pitt, cineva din depărtare are o frustrare pe tot ce ţi-a dat viaţa în plus şi îşi revarsă acea frustrare în vorbe gândite să doară.

Şi vin experţii, scriu articole lungi despre cyberbullying, analizează fenomenul, fac articole şi clipuri în care le explică nebunilor din toată lumea că nu e frumos să fie nebuni, şi că armonia e cheia succesului.

Problema e că pe ăia nu-i interesează armonia. Aşa cum nu-i poţi explica frumos unui zombi din The Walking Dead sau din Game of Thrones că e cazul să nu mai sfârtece persoane şi că e mai sănătos să se aşeze pe fundul personal din dotare şi să ia un chill pill.

Ăia sunt dependenţi de conflict şi de toxicitate, aşa cum un narcoman e dependent de droguri. Şi nu, nu vor da play unui clip care explică faptul că bullyingul e rău. Nu vor deschide un articol care explică faptul că bullyingul e rău. Prea puţin le pasă că bullyingul e rău, dacă ei derivă satisfacţie.

Dar eu am o soluţie simplă. Şi anume: amenda fără alte proceduri legale, pe proces verbal de contravenţie, ca la depăşire de viteză. Unde nu se deschide anchetă, nu se amână consecinţa până la sfântu-aşteaptă. Godinul constată pe loc că ai depăşit viteza, jap procesul verbal, jap amenda, şi aşa îţi bagi minţile în cap.

Nici măcar nu trebuie să fie o amendă mare. Să zicem, 500 de lei pentru băgare în seamă violentă verbal. Victima trimite online screenshot cu mesajul privat sau comentariul abuziv, jap procesul verbal, jap amenda, dacă e angajat, să i se deducă direct din salariu, iar dacă e şomer, din ajutorul de şomaj.

În momentul în care prostul trebuie să plătească atunci când înjură, se va civiliza brusc şi magic. Pentru că în general hărţuirea online e practicată de fomiştii care nu-şi permit distracţii plătite, şi atunci, pentru ei 500 de lei sunt pagubă mare.

Şi atunci, toţi am avea grijă să nu ne lăsăm angrenaţi în scandal cu prostul pus pe harţă. Screenshot şi raportare.

Cum a ajuns vestul să aibă o curăţenie exemplară în oraşe? După cum ştim, în evul mediu, oraşele de peste tot aveau străzile pline de mizerie. Răspunsul e tot în amenzi. Frica plătitului îl face pe om să respecte curăţenia.

Aşa se poate ajunge şi la o curăţenie exemplară pe internet. Make them pay. Să vezi ce frumos, elegant şi argumentat vor învăţa să formuleze eventuale obiecţii, dacă îi arzi în singurul loc care-i doare cu adevărat: buzunarul.

Ca să nu punctez că, măcar în primii ani, am avea pentru prima oară în istoria modernă a României, plus bugetar. Pe care l-am investi în educaţie. Dacă tot penalizăm lătratul, să oferim o alternativă culturală.

***

Dacă apreciezi acest articol, poți susține la rândul tău site-ul în singurul mod care contează. Aici. Pentru donații de 50 de euro sau mai mult, îmi poți propune tu un subiect. Pentru donații de 25 de euro sau mai mult, poți propune o poezie pentru cele 365 de zile de poezie.

***

***

Vrei să mă urmăreşti în social media? Îmi poţi da like pe Facebook, follow pe Twitter şi Instagram, subscribe pe YouTube şi pe TikTok.

Ce le-a fătat mintea

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Trollywood

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading