UPDATE: Mostra perfectă de dialog idiot:
X: buna Lorena, pot sa te intreb ceva?
Eu: daca trebuie…
X: tu mergi in hypermarketuri?
Eu: ca fiecare
Eu: de ce?
X: si impingi caruciorul ala metalic?
X: cum te descurci?
Eu: bine, presupun
Eu: alte curiozitati?
X: deocamdat atat.
What the fuck is wrong with this nation???
1. Contrar trendului de a avea sute de necunoscuţi în listă, mie îmi place varianta scurtă: prieteni buni, colegi şi şefi, editori, agenţii de casting şi câţiva piari. Oameni care îţi vorbesc doar dacă au ceva esenţial de comunicat. Messengereala de genul “sal”, “bn” “cf” “uite ma fut” mă plictiseşte până dincolo de moarte. Şi îmi mănâncă timp enorm de mult: pentru că unii se lăfăie la vrăjeală fără a se gândi că poate alţii stau cu treabă la calculator.
2. Nu mă interesează să îmi faceţi analiza postărilor mele de blog pe messenger. De asta există secţiunea comentarii. Folosiţi-o cu încredere.
3. Nu mă interesează să explic fiecăruia în parte ce am vrut să spun cu o întorsătură de frază.
4. Cineva (căruia îi doresc o moarte lentă şi chinuită) mă tot caută pe situri de invisible, să vadă care îmi este statusul. Nu, nu sunt pe invisible, eşti tu pe ignore dacă nu mă vezi online. Uneori las compu’ să meargă şi când nu sunt acasă – de lene. Deci, sunt online – dar pentru că eşti tu o vită încălţată şi un porc / scroafă infect/ă te-am pus pe ignore. Nu mă mai verifica. Pentru că îmi rămâne avatarul pe respectivul site – şi asta îmi trimite pe cap toţi wankerii de doi bani din România. Cărora le doresc morţi rapide şi fulgerătoare.
5. Sunt alergică la buzz. Deci, dacă nu eşti mama şi nu arde casa părintească, buzzul nu se justifică. Nu cu mine. Dacă (după cum e cel mai probabil), eşti un gherţoi acneic & attention whore şi îmi dai un buzz – e ultimul semn de viaţă pe care mi l-ai dat vreodată.
6. Dacă nu am chef de dialog, nu mă freca la icre. Nu îmi vei stârni cheful de dialog insistând. Singurele insistenţe pe care le înţeleg sunt cele legate de un deadline sau de o muncă. Alea da, pentru că de alea depind lucruri. Dar să o arzi tu pe net din lipsă de ocupaţie şi să mă fuţi la cap – de unde şi până unde?? Nu-s mă-ta, nu ţi-s psiholog şi nici soră medicală. Nu mă interesează viaţa ta, faptul că ai fost în vacanţă în Tunisia, faptul că preferi Toyota şi nu BMW, faptul că ţi se par perverse pisicile. Sunt problemele tale, nu ale mele.
7. Ceea ce mă enervează şi mai mult decât logoreea self-related este interogatoriul-ca-la-poliţie. Rafala de întrebări. A se nota: şi poliţia îi ia la tărbacă pe ăia care sunt bănuiţi de o infracţiune, nu pe cetăţenii nevinovaţi. Nu, nu simt nevoia să-ţi povestesc nimic. Dacă am chef de povestit, am cel puţin trei spaţii unde o pot face: revista Playboy, platforma Pandora şi propriu-mi blog.
8. Şi cireşica de pe tort: unii imbecili au impresia că dacă vin cu remarci agresive şi încearcă să mă enerveze cu tot dinadinsul, o să zic: “uau, ce băieţi incisivi. Vreau să îmi petrec viaţa în slujba lor.”
Muriţi, mă, în moduri greu de reconstituit. Singurul lucru care mă face să zic “uau” e lista de realizări concrete, DE VALOARE, ale unui om. Nu fumurile, nu aroganţele, nu tupeul.
Din toate acestea, rezultă că sunt un Grinch neprietenos. Nu are rost să mă adaugi pe messenger şi să îmi spui cât de mult de dezamăgesc. Tu te dezamăgeşti singur – pentru că tu te-ai amăgit, nu eu. Iată un trist adevăr: Nu vă faceţi speranţe deşarte legate de necunoscuţi.


cas: a fost si ea dar era deghizata.
un articol ca asta la cateva zile??
am un film…poate ia vrea sa joci in el
isa: am preferat să trimitem pe altcineva. as simple as that.
dihanie: da, unii dintre noi nu au timp de blog, pentru că au joburi, care-i solicită. trimite un sinopsis al scenariului pe adresa de mail de mai sus, lista sponsorilor confirmaţi, numărul estimat de zile de filmare şi o propunere financiară.
🙂 Aha 😀 …Ati trimis pe altcineva.Asa e.Eu intamplator am aflat si alte informatii..In fine, nu e treaba mea sa ma bag aiurea si nici nu vreau sa se stie numele regizorului ca ar fi chiar gafa de gafa.
Uite,in filmul asta a lu’ Chisu toti actorii au jucat pro-bono. Bine, nu e de dorit ,dar ziceam asa,gen informare,nu superior sau cumva.Ca stiu ca te superi imediat orice as zice..si nu vreau.
Si eu am facut un film care montat are 30 min. si in el au jucat actori,nu celebrii,dar oricum, cunoscuti.Eu am facut regia si productia si nimeni nu a primit bani.Am facut-o ca o experienta si tuturor le-a prins bine.Si mie, si actorilor care au jucat.Ne-am mai imprietenit, ne-am distrat,au mai dus unii dvd ul pe la case de productii,etc.
Bine, repet, nu e o situatie de dorit .
ceea ce nu înţelegi tu – şi nu doar tu – e faptul că jucatul pro bono nu se înţelege de la sine, ci e un cadou din partea artistului respectiv.
dacă el are chef să facă asta, o face. dacă nu are de ce să o facă, nu o face.
dacă nu are chef, NU i-o propui tu pe un ton de la sine înţeles, NU îi scoţi ochii cu “şi x, şi y o face” – atâta timp cât eu nu sunt mama lu’ x şi y, să mă fută grija de ei – şi NU îi ţii teoria actului artistic care presupune dăruire. Eu ştiu una şi bună: ultimele patru workshopuri de actorie la care am fost (calificare profesională, pasămite), au costat cash. hard cash. $$$$$$$$$$$. Nu văd de ce ai beneficia tu sau oricine altcineva gratuit pe urma unei investiţii financiare de-a mea.
1.Perfect de acord cu tine .100%!!JUST!!
In filmuletul meu am explicat tuturor de la inceput ca nu vor fi platiti dar ei au acceptat.Au fost niste oameni de nota 20.Nu au venit cu fite,s-au comportat de nota 30, au ajutat pe acolo cu ce mai trebuia… Chiar si pe Cristi Iacob l-am vazut inainte de a incepe Dragostea dureaza 3 ani cum aranja decorul.Da, el ! Si nu i-au picat epoletii de pe umeri.
STIU !! E o situatie…balcania si primitiva ! E de NECONCEPUT intr-o lume civilizata cu economie dezvoltata sa se intample asta.Dar in saracia din Ro…din pacate se mai intampla.
2.Pe urma, din punctul meu d vdr una e sa te numesti Gigi si alta Marin Moraru.Si-ata timp cat imi vine Marin Moraru for free,am pretentii si la altii,da. Si nu considera ca tu esti Gigi.Nu asta am vrut sa spun…Adica atata timp cat un mare actor accepta,se considera ca mai ar putea accepta si altii
3.Eu ca sa uit de romanisme de tot,am decis sa lucrez ca ghid.IUBESC ce fac ! Nu de putine ori m-am dus app gratis si am facut ghidaj cu transpiratia curgand de pe mine. De la munca,nu de la cine stie ce altceva.Si sunt un ghid bun sa stii.Cu nume pe piata,cu grupuri de VIP la activ.(VIP la noi se refera la clienti fff speciali,gen ambasadori,oameni de afaceri,etc, nu in sensul de vedeta)E drept,eu imi castig banii din n alte surse,tot munca,nu iti imagina ca de la parinti…
Deci eu una as lucra gratis in anumite cazuri unde da, ai dreptate, consider eu.
4.CUM crezi ca beneficiaza Chisu de pe urma actorilor ? Mie mi se pare ca beneficiul e pt toata lumea.
ăsta e ultimul răspuns, pentru că am şi alte treburi pe ziua de azi decât flecăreala inutilă.
2. atâta timp cât tu l-ai ales pe respectivul Gigi să joace la tine şi nu pe altul, înseamnă că ăla – vedetă sau no-name – are ce îţi trebuie pentru film. şi e dreptul lui de a-şi gestiona imaginea. NU, nu ai dreptul să formulezi nici o pretenţie pe timpul şi energia lui Gigi. Nu-i dai tu de mâncare, nu-i plăteşti chiria.
Poate Marin Moraru are destule alte venituri şi nu-l deranjează să joace gratis, poate de Gigi trag toţi cu pretenţii de gratuitate şi se simte luat de fraier.
nu, nu sunt Gigi – eu am un job minunat la o revistă unde mă simt ca într-o familie şi aş putea juca gratis. pt. oamenii pe care îi consider prieteni, o şi fac. dar în nici un caz nu e normal să mi-o ceară un străin de la obraz.
3. orice comentator mai vechi al acestui blog îţi poate confirma că ne-ai povestit de o mie de ori viaţa ta. lipseşte amănuntul ăla cu “sunt bi şi nu mi-e ruşine de asta”, ca să fie repetiţia completă. îi las pe ei să-ţi spună în ce măsură îi interesează să citească aceeaşi chestie de n ori.
4. în clipa în care o companie produce un film (în cazul ăsta fundaţia dakino), aceasta ia $$$$ de pe urma eventualei distribuiri şi a eventualelor premii. nici unul dintre interpreţi, cred eu, nu a semnat vreun contract care să-l facă asociat la producţia filmului, să câştige procent din aceste venituri.
bun, să luăm situaţia opusă: aceea în care fundaţia a făcut filmul doar pt. a-l ţine pe noptieră, ca pe un bibelou. Ca pe un peşte de pe televizorul bunicii. Peştele de pe televizorul bunicii a costat bani.
3.Ti-am spus cu totul si cu totul altceva…
Ca eu ca ghid , pot lucra gratis..Tu ca actrita , poti lucra la fel de gratis. Asta a fost ideea,nu sa imi povestesc viata.Era o paralela.
Nu are sens sa iti pui “fanii” care-ti scriu pe blog sa isi dea cu parerea. E ca si cum ti-ai asmutii cainii de paza pe mine. Ceea ce mi se pare….urat.
Se pare că dacă spun finuţ că vreau să închei dialogul nu se transmite. Prin urmare, de aici încolo şterg comentarii.
3. Cum o fi, nu ratezi niciodată ocazia de a ne mai spune o dată povestea vieţii tale. Am cerut mărturii de la oameni, ca să-ţi fie clar şi din alte surse că o ştim deja şi suntem sătui până peste urechi. Dacă ţi-o zic numai eu, nu mă crezi – poate îi crezi pe ei.
Iar ce faci tu ca ghid e problema ta, deci paralela e irelevantă. Am zis mai sus: ce fac x şi y e problema lor. argumentele de genul “uite, şi marioara se fute în cur” nu au ţinut niciodată la mine.
aici am încheiat.
later update: caută-ţi un psihiatru. unul bun. care să-ţi explice ce e aia obsesie şi ce e aia hărţuială.
@cass: nu ai nimic de făcut? ca e sâmbătă seara şi poate te deranjăm. :-))
Saraca creatixa spera si ea la vreo labie de la lorena …si Isa aia la fel..poate-poate o gusta si ea nectarina loricai…hhhhhh….ce ma distrati !
Problema cu lorica e ca ea isi doreste saraca secs cu blonde da’ nu sesizeaza din prima izbitoarea diferenta de fizic , stil, feminitate, etc.
Cine dracu crezi ca o sa stea VREODATA cu tine ? Poate una prea proasta si prea usor de dus de nas ca sa poti tu sa o invarti cum vrei.
Una ca blonda in nici un caz nu ar fi fost genu’. App, inteles ca e cu cineva acum, dar este genul care ii place aventura. Asa ca iti promit ca o sa incerc sa o regulez.Mie imi place diversificarea.
Tu crezi ca eu stau ca hartuiesc tute ca tine care se ploconesc sa obtina acreditari de presa pe la toate manifestarile ?
Daca erai o valoare adevarata erai descoperita de mult.Nu stateai cu pula in gura toata ziua si nici nu simteai nevoia sa-ti arati “valoarea” pe blog. Saraca de tine,speranta ta e in ralucahippie,isa si creatixa….. Esti un PADUCHE !!!
hai isa,creatixa, ralucahipie, sariti lumeeeeeeeee lore are o dramaaaaaaaaaaaaaa
creatrix: începusem să o banez pe penibila asta, dar nu mă pot abţine, e prea funny.
proasta psihopată: da, de câteva ore stai să hărţuieşti tute ca mine. azi. asta după ce le-ai hărţuit câteva luni la rând. şi după ce te milogeşti de ele să te bage în seamă.
să-mi arate şi mie cineva pula cu care stau în gură toată ziua. aia de care mă suspectează îndeobşte rataţii.
Ti-am facut jocul, nu m-am milogit. Isteato !
Pula aia cu care stai in gura toata ziua e tot aia care ti-o plimbi prin gurile alora care te contrazic.
Sincer ,daca ti-as spune cine este regizorul si care e casa lui de productie, te-ai pisa pe tine instantaneu. Si da, cred ca daca ar fi o pula pe care ai tine-o strans in dinti, a lui ar fi.
Pai ce sa fac ma si io ? Astia sunt plecati la cacatu’ ala de festival de la Cannes si ma plictisesc fara ei. Inainte mai mistocaream toti pe blog,unu dupa altu’.
Ne cacam pe noi de ras de cum raspundeai ,noi stiind clar ca esti o varza ipocrita. Noroc cu blogu asta ca nu ne cunoaste fanii si pa noi,si putem sa-i ametim bine .
Ca orice escroc, te oftici cand esti demascat. Nu tu acreditare, nu tu porti deschise pe la festivaluri…Nasol moment.
Pai dracu’,cum vrei sa iti deschida lumea usile cand tu esti plina de basini ? Si la propriu si la figurat
Deci nu stau în gură cu ea ci o plimb în gura ta. Bingo!
Iar pe regizorul despre care delirezi l-am recunoscut după bârfe. Un frustrat pe care l-am flituit acum doi ani şi se răzbună vorbindu-mă de rău. Data viitoare, când îl întâlnesc şi vine la mine cu limba de-un cot, aşa cum o face de obicei, o să îl întreb: stimabile, de ce mă bârfeşti cu toate psihopatele? cum ţi-ar cădea să răspândesc şi eu zvonuri mincinoase despre tine?
Iar ce faci tu nu se numeşte demascare ci automistificare. ţi-a spus un nene ofticat nişte stupizenii, tu le-ai înghiţit, ca o fetiţă credulă, şi acum te crezi tare pe felie. penibil.
Dragă Cass,
Din moment ce eşti ghid, nu orice job de căcat, imi imaginez că esti o fată deşteaptă şi descurcăreaţă. dacă chiar ţii la Lorena nu o mai supăra. eu aşa ştiam, că atunci când iubeşti pe cineva, nu il hărţuiesti, prin asta arătându-i respect. gândeşte-te la asta.
Cine ma ??:))))))EL ????Sa vina EL la tine cu limba de un cot ??? HAHAHAHAHAHA Poanta serii !
EL poate sa aiba app ORICE ACTOR din Romania. Ma indoiesc ffff tare sa aiba nevoie de tine. Poate doar sa-si plimbe si el pula prin gura ta.
Cica EL e un frustrat…Daca EL e un frustrat, pai tu chiar ca esti buna de dus la balamuc cu Salvarea. Omu asta e o VALOARE RECUNOSCUTA INTERNATIONAL . MARII ACTORI ai acestei tari au jucat in filmele lui.
Ce zvon a raspandit ? Mi-a zis omu’ adevaru’ ,nu e un zvon. Mi-a zis Las-o dracu nu-ti mai pierde timpu cu aia ca o stie lumea de loaza. Da-o dracu ,o sa si-o ia in nas cand i-o fi lumea mai draga.
TU vrei sa ii spui de mine ??? :)))))))))))))))) Pai ceea ce tu nu intelegi e ca eu sunt prietena cu el din 92. Deci ne cunoastem ffffff bine. Suntem PRIETENI ! TU sa ii spui lui de mine ???? Tu esti nebuna rau fa ! La spital cu tine !
Tu stii ma cu cine vorbesti ? Stii cine sunt ?
creatix, nu sunt ghid fata mea…
Du-te ,ia-ti galetusa si fa castele de nisip pe plaja …
E pacat de copilaria ta sa ti-o pierzi p-acilea discutand lucruri de oameni MARI
Ia zi, te-ai speriat că te dau în gât şi acum încerci să bluffezi făcând pe interesanta. 😀 Ghinion, asta o să te înveţe să te gândeşti înainte de a scrie.
Da, nenea ăla mare şi tare vine mereu cu “săru’ mâna” la mine. Şi va fi foarte simplu pentru mine să îl rog frumos să nu mă mai calomnieze de faţă cu prietenele lui psihopate şi cerşetoare-de-atenţie.
Hai ca o sa ii zic …A scris dementa aia pe blog ca o sa te duci la ea cu limba de un cot si o sa o implori sa joace in filmele tale..
Cred ca o sa se pise pe el .Deja eu m-am cracanat de ras. Imi vine sa il sun acum, dar mi-e ca e chiar ocupat cu cacatu’ ala de festival de la Cannes. Mai bine ca nu te-ai dus acolo ! Lasa,stai aici pe ploaie ,da-l in cacat de porcarie de festival unde iau premii numai “frustrati” M-ai distrat fai nebuno.. Tu chiar ca esti nebuna, mi-a zis da’ nu l-am crezut. Tu chiar ca esti dusa rau cu pluta.
bine, mă duc cu găletuşa mea, dacă te văd pe plajă pe nisip, te ingrop. :-))
Ce sa ii zici fai tembela pamantului ? Tu nu vezi ca esti ratacita rau ? Tu stii ma cu cine vorbesti ? Te mai intreb o data ? Ai habar cine sunt ? Aproape ca mi-ar fi mila de tine daca nu m-ai fi calcat pe nervi asa tare facandu-l frustrat. Un om de VALOAREA lui, cu atatea filme premiate la festivaluri INTERNATIONALE … sa se roage de tine sa ii joci in filme… Pai tu chiar ca esti in ultima faza a schizofreniei. Zi ma…stii cine sunt ??
o proastă penibilă?
Tu la cat esti de proasta ai crezut-o p-aia ce am zis eu mai devreme “sa nu zic aoleu cine e ca fac gafa de gafa ”
Inteligenta mica,ti-am facut jocul n-auzi?
Acuma ,gata ,stop joc. Lucrez in media,ti-am zis .
Stii cine sunt ? Habar n-ai pizda aroganta ce esti !
Reiau întrebarea: o proastă penibilă?
Eu sunt aia care-ti dau cu flit mereu vorbindu-ti si zambindu-ti ffff frumos .
Hai nu-mi spune ca sunt multi ca mine ca chiar ca ma surprinzi .
Tampita ordinara ce esti, ne-am saturat de tine si de ifosele tale . Iti spunem acelasi lucru dar degeaba ca tu revii iar si iar la noi .
Habar n-ai pizda cu cine vorbesti .
Aha. Vânzătoarea de bilete de autobuz. De ce nu zici aşa.
Du-te fa de panarama de doi bani d-aici…. Pizda proasta ce esti ,nici mucii nu ni-i dam pe tine, da’ ne e rusine de Boerescu sa te trimitem in cacat !
Pai tu “valoroaso” umbli si acu cu autobuzu’ . De valoare multa ce ai nu ai vreun cacat de masina second hand macar.
Lasa ca o sa ajungi la pensie si iti iei atunci ,nu e problema. Si ce daca s-a pisat pe tine blonda pt care facusei o obsesie ? N-are nimic, lasa ca iti gasesti tu alta mai pe la 50 de ani incolo.
Distruso ! Panarama de doi lei ce esti ,ne-am saturat de aerele tale de provinciala .
da, ghicisem corect, vânzătoarea de bilete de autobuz.
ce faci, tanti mariţa, nu ştiam că bagi jointuri. nu mai trage, că faci urât. 😀
Manca-i-ai pula lu’ regizoru’ frustrat daca.
O sa se roage el de tine sa ii joci in filme …lasa . Vede el ! Daca nu s-a purtat frumos cu tine ,o sa vada el
HAHAHAHAHHAHAHAHAHA
Paranoico , tu chiar ca esti nebuna rau mama draga. Tu CHIAR esti de balamuc.
Păi mănâncă-i-o tu, că tu îl crezi o valoare cu litere mari de tipar.
Vaaai, Lorena, nu-i mai raspunde acestei persoane vulgare. Tu esti o tipa desteapta, dar in lumea asta multi se pretind mari valori cum e aceasta cass, apoi vorbesc cat se poate de vulgar
Măi, oamenii de genul ăsta m-au făcut să devin “ariciul” de azi.
E demonstraţia perfectă pentru titlul postării.
vă rog, să-i mănânce cineva pula regizorului odata, dacă e nevoie dau eu o fugă până la cannes… nu ma’pooot, ma doare burta de râs.
frate, eu am nevoie de prieteni de-ăștia. cum e domnu’ cu căruțu’ și doamna cu cariciu’. bag eu jointuri și mă uit la ei că eu nu fac urât. cum se ajunge de la un limbaj relativ normal la “făi pizdo”… duamne, minunat!
simt nevoia să scriu și eu ceva CU LITERE MARI.
cass, honey, you made my day. te las să mergi pe lângă bicicleta mea second hand any day. am și abonament pe toate liniile, crede-mă, i’m the best you can get. VALOARE mica ce esti… promit sa te plimb in lesă prin toată casa pe care o împart și cu alții. joci în filmul meu? eu te iau la cannes, nu rămâi la aeroport ca acum… jur.
păi de ce să i-o mâncăm, măi vexxxler? nu avem crenvurşti în frigider? 😀
toata lumea e alergica la buzz
😀 îmi povestea o prietenă de un domn cu un instrument fix de dimensiunile și consistența unui crenvurșt. o fi tocmai acest pulanski?
e ciudat că numai femeile fac comparații de-astea. nu am auzit niciodată de labii ca file-urile de merluciu.
măi, eu nu i-am văzut-o pe a regizorului respectiv, acesta fiind de altfel şi motivul pentru care ăla mă vorbeşte de rău de faţă cu gagicuţe credule. iar alea completează tabloul în mintea lor şi gata, s-a mai născut un demiurg. 😀
meika macht das wurstien.
nu, dragă, maicăl macht das wurstien.
Teoria mea e ca ‘cass’ e indragostita de Lorena. Cata pasiune, cata iubire, apoi ura, si povestea cu blonda o roade si o roade, gelozie curata, si cum se bucura ea ca o sa va vedeti din nou la Chisu, apoi dezamagire ca n-ai fost etcetc. Eu zic ca la mijloc e o pasiune mistuitoare!
da, telenoveaua de la blog. eu însă am oroare de oamenii care îşi pierd controlul şi devin violenţi.
later edit: îmi pare rău că vă stric plăcerea, dar am banat-o pe terorista psihopată. să latre singură în spam până oboseşte.
Ah, mai am o intrebare:
Tii cosul de cumparaturi cu o mana sau cu doua?
😀
amuzanta sceneta de weekend.De la admiratie pina la ura dezlantuita,ca nu a luat si ea niste…”limbi”.
Acum, câte hectare de limbă ar trebui să am, că răspund tuturor solicitărilor? 😀
În copilăria mea, scriitorii dădeau autografe, nu limbi. Şi în nici un caz nu îl înjuram pe Fănuş Neagu doar pentru că nu ne băga în seamă. Alte vremuri.
Apai Fanus Neagu n-avea blog 😀
Eu ma certam cu aia morti, erau cei mai putini defensivi…
şi presupun că te certai cu alte argumente decât cele vizibile mai sus, corect? 😀
@ cass:
dupa indiciile pe care le-ai dat despre identitatea ta (lucrezi in media, calatoresti mult, ii ghidezi pe altii in viata, ai lucrat cu multi regizori, etc. )eu cred ca esti:
a) Andreea Esca
b) Teo Trandafir slaba
c) Dan Negru
d) Oprah Winfrey
e) Teo Trandafir grasa
f) Buggs Bunny
g) Bond. James Bond.
pentru numele Regizorului….spune-ne! spune-ne cine esti! si nu ne mai duce pe noi in ispita de a face chestionare!