Top 10 Ricky Martin

Mereu mă nimeresc să fac topuri 10 când moare un artist şi mereu îmi spun că le voi dedica unora vii, să le mai folosească cu nişte views şi nişte vânzări de discuri.

Ricky Martin e un fenomen.  Arată în continuare de-ți vine să-l devorezi crud, ca acum douăzeci de ani. E lipicios și seducător. Prin urmare, am hotărât să îi dedic zeului portorican care a repus popul latino în mainstream un top 10 în timpul căruia această tastatură nemernică a văzut mai multe lichide decât cascada Niagara într-o săptămână ploioasă.

În anii 90, până la apariţia lui Ricky Martin, latino a fost practic inexistent în topuri. Apoi, în 95, toate topurile s-au umplut brusc de băiatul ăsta frumos de înnebuneai, şi de inflexiunile lui flamenco, şi brusc, au devenit posibile cariere precum ale lui Jennifer Lopez sau Enrique Iglesias.

Ok. Să intrăm în subiect.

10. Vente Pa’ Ca (feat Maluma, single, 2016) 

În ultimii ani, nu prea există hituri. Hituri din acelea răsunătoare, care să zguduie radiourile. Şi totuşi. când în 2016, veteranul Ricky Martin a lansat acest reggaeton hazliu şi fără pretenţii, dar enervant de lipicios, în duet cu foarte tânărul şi dezirabilul star columbian Maluma, a fost ca şi cum Michael Jackson ar fi făcut duet cu Prince, dar în versiune latino. Toate ţările de influenţă hispanică au fost zguduite din temelii, clipul are până acum 1,6 MILIARDE (da, MILIARDE) de vizualizări, şi, deşi clipul are un exces de bunăciuni, tabloidele au vuit de ştiri referitoare la o posibilă relaţie între Martin şi Maluma.

N-a ajutat nici faptul că, anul următor, cei doi s-au reunit pentru un al doilea duet, de data asta o melodie de dragoste explicită despre un sărut vinovat şi o emoţie care nu dispare, “No Se Me Quita”.

Dar, cum noi suntem o ţară de manelişti, mergem pe Vente Pa’ Ca.

9. Juramento (album Almas del Silencio, 2003

Era un moment în care Ricky era atât de megastar, de nu puteai deschide un robinet fără să curgă un hit de-al lui pe-acolo. Toate revistele aveau postere de Ricky Martin, era peste tot, toate femeile îl doreau şi ţipau asta în gura mare, toţi bărbaţii îl doreau şi ei, dar numai în sinea lor, că încă era ruşine să te atragă cineva de acelaşi sex.

După toate hiturile mondiale în spangleză (jumătate spaniolă, cât să fie exotice, dar jumătate în engleză, cât să le înţeleagă plătitorul de bilet) Ricky a lansat un album de “revenire la matcă”, în spaniolă pură, cu piese autentice şi complexe muzical.

O astfel de melodie, interpretată cu pasiunea şi nuanţele unui actor şi precizia vocală a floricelelor de flamenco ale unui Gypsy King, este power-balada Juramiento. Nu e neapărat genul de hit pe care să-l fluieri; dar e genul de piesă care te atinge. Şi secvenţele din clip par inspirate de dansul alb-negru din natură al lui Volare (hitul lui Gypsy Kings), mai puţin multiplicarea lui Ricky, ruptă direct din Matrix Revolutions.

8. I Don’t Care (feat. Fat Joe şi Amerie, album Life, 2005) 

În albumul imediat următor, Martin şi-a propus o abordare urbană, cool şi edgy. Observăm elemente de swing, R&B şi reggaeton, o colaborare cu rapperul Fat Joe şi vocalista de hip hop – funk Amerie. N-o ştiţi foarte bine acum, dar în anii aceia, lansase un album de debut foarte promiţător şi era foarte fresh şi pe val. Observăm că şi regia clipului merge pe ideea de hit adult contemporary, accesorizarea revine în 2005, alături de o bărbiţă atent aranjată, de hipster, iar montajul e al unei piese de dans.

7. Pegate (MTV Unplugged, 2006) 

Odinioară, dragi copii, MTV nu producea doar emisiuni reality proaste, ci difuza MUZICĂ. Aşa au fost posibile carierele demenţiale ale unor artişti din anii 90 şi o bună parte din anii 2000.

Dar testul de virtuozitate al unui artist era reprezentat de MTV Unplugged. Când scoteai din ecuaţie toate componentele electronice şi generate de computer, şi rămâneai în vocea şi în instrumentele goale.

Concertul lui Ricky Martin din 2006 a fost unul referenţial pentru întregul deceniu, şi a ieşit atât de bine, încât a devenit un album de sine stătător. O piesă compusă special, pe ritm tradiţional de plena portoricană, cu instrumente specifice. Iată-l pe Ricky desculţ şi dând din şolduri ca un băiat simplu dintr-un barrio local.

SEXY. AS. F.

6. Livin’ la vida loca (album, Ricky Martin, 1999) 

Ooook. V-am distrat destul cu obscurităţile. A sosit momentul să băgăm şi hiturile mari, altfel îmi dau fanele foc la blog.

După ce Ricky Martin spărsese deja charturile cu piese ca Maria sau La copa del amor, producătorilor le-a venit ideea evidentă de muls bani: un album în limba engleză, accesibil oricui şi uşor de fredonat. Acesta a fost albumul Ricky Martin, cel mai popular album al artistului, cu peste 15 milioane de copii vândute în toată lumea. Plus pirateriile.

Separat, ca single, Livin’ la vida loca s-a vândut în alte 8 milioane de exemplare şi a fost genul ăla de hit incontestabil pe care îl auzeai peste tot, şi când nu îl auzeai, îl cântai tu. Clipul merge pe montajul clasic de pop specific erei MTV şi, ca atare, a fost difuzat on heavy rotation până l-a învăţat lumea cadru cu cadru.

Aşa a început “explozia latino” în Statele Unite.

5. La copa de la vida (album Vuelve, 1998) 

De ce mi se pare foarte tare această piesă? Păăăi, imaginaţi-vă că vă sună într-o zi ăia de la FIFA. După politeţuri introductive, vă izbesc: “Vrem să scrieţi şi să cântaţi dvs. imnul oficial al Cupei Mondiale din 1998.”

Cum faci o piesă care să sune şi bine, să sune şi a imn oficial, să capteze şi energia specifică sportului, şi totodată, să rămâi fidel propriului stil?

Ei, iată cum.

Piesa a devenit cel mai memorabil imn al unui eveniment sportiv din toate timpurile, iar pasiunea şi efervescenţa interpretării i-a adus lui Martin cariera internaţională şi primul premiu Grammy.

4. Isla Bella (album A Quien Quiera Escuchar, 2015) 

A Quien Quiera Escuchar este poate cel mai matur, sensibil şi profund album al lui Ricky Martin. Echivalentul lui Older al lui George Michael. O asumare a simplităţii. La 17 ani după primul Grammy, Martin l-a câştigat cu acest album pe al doilea.

Iată şi balada aceasta deosebit de emoţionantă şi nostalgică despre frumuseţea paradisului pierdut.

3. She Bangs (album Sound Loaded, 2000) 

La scurt timp după succesul albumului Ricky Martin în limba engleză şi al megahitului Livin’ la vida loca. Martin a lansat un al doilea album de pop de larg consum cu accente latino, Sound Loaded. Şi da, nu am zis latino, ci pop cu accente latino. A fost un album comercial, gândit şi intenţionat ca atare, primit cu relativă răceală de critici dar, chiar şi aşa, a avut câteva piese cu adevărat memorabile.

Cum ar fi de exemplu această piesă crossover, compusă pe tempo de salsa, dar cu instrumentaţie parţial rock (chitară electrică, bas). Se simte crescendo-ul, iar momentul de solo de chitară urmat brusc de tema salsa e o inovaţie ingenioasă şi foarte catchy.

2. Private Emotion (album Ricky Martin, 1999) 

Ah, şi dacă tot vorbeam de rock, nu putem trece cu vederea unul dintre puţinele coveruri ale lui Ricky Martin, balada Private Emotion, compusă şi interpretată iniţial de trupa rock The Hooters.

Remarcabil mi se pare faptul că, în această baladă, Martin se adaptează vocal ca un tătic rock tatuat cu un craniu pe buci şi, dacă, din toată muzica lui, ai asculta doar această piesă, ai putea uşor crede că e a unui garage band din Seattle.

Îmi amintesc când am auzit-o prima oară şi am întrebat: Ce trupă mişto, cine sunt?

Eşti tâmpită, Loreno, e Ricky Martin.

Ricky Martin eşti tu şi mă-ta, asta e o piesă rock.

Da, dar vocalul e Ricky Martin.

Am verificat. Da, Ricky Martin.

Ca să înţelegeţi nivelul de versatilitate, imaginaţi-vi-l pe Florin Salam cântând Smells Like Teen Spirit. Dar în aşa fel, încât să elimine complet inflexiunile de manea şi să nu te prinzi că ăla de la voce e Florin Salam.

1. Maria (album A Medio Vivir, 1995) 

Nu am cum să pun pe locul I altă piesă. Maria e mixul perfect de flamenco şi salsa cu ritmuri care scot stripteuza pe care nu ştiai că o ai în tine şi cu pasiune Latino răvăşitoare. Maria e piesa perfectă de breakthrough. Ea l-a făcut pe Ricky Martin artistul pe care îl ştim şi îl iubim, ea l-a branduit perfect, ea i-a dat definiţia din dicţionar.

Ricky Martin e Maria, şi Maria e Ricky Martin.

***

Dacă îţi place acest blog, ai avut vreodată intenţia să-l susţii dar ai tot amânat, acum ar fi un moment foarte bun.

***
Vrei să mă urmăreşti în social media? Îmi poţi da like pe Facebook, follow pe Twitter şi Instagram, subscribe pe YouTube.

***

Ascultă Jet pe Spotify, cumpără piesa pe iTunes sau pe Amazon Music.

Ce le-a fătat mintea

You may also like...

Ştiu că ai ceva de spus.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Trollywood

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading