Frumuseţe à la carte

Unul dintre avantajele incredibile ale faptului că ai un site de succes este că, din când în când, primeşti cosmetice şi makeup gratuit. Azi, vă voi povesti despre o gamă românească de produse bio şi despre conceptul din spatele lor.

Doamna Daniela Mihalache are, împreună cu sora ei, un site de produse naturiste, suplimente alimentare, ceaiuri, condimente şi multe alte adjuvante pentru un trai sănătos. Site-ul se numeşte curcubeulmeu.ro şi, iniţial, a fost gândit ca un fel de plafar online. Găsiţi pe el produsele multor companii româneşti şi străine cunoscute, de la Cosmetic Plant la Alevia, împărţite frumos pe categorii, să ajungeţi uşor la ceea ce vă interesează.

Dar nu pentru asta mă contactase.

Împreună cu mica ei echipă, doamna Mihalache decisese să reinvestească profitul obţinut pe urma magazinului online în a dezvolta o gamă proprie de produse cosmetice şi makeup, Cosmetice Handmade by Curcubeu.

Ce anume caută să ofere prin produsele create de ei, şi nu se regăseşte deja în oferta magazinului, de la firme mai mari?

Doamna Mihalache explică:

„Noi am început să dezvoltăm relaţii cu furnizori de materii prime eco şi bio, de foarte bună calitate. Şi ne-am gândit la un concept pe care ne place să-l numim beauty gourmet.

Adică: dacă tu îţi comanzi o cremă sau un şampon produs de o fabrică, e ca şi cum ai lua un sandviş de la automat. E făcut corect, desigur, dar are toţi conservanţii necesari pentru a te asigura că sandvişul ăla rămâne bun de consum o anumită perioadă, până îl cumperi tu.

În schimb, produsele noastre handmade sunt echivalentul unui fine dining în oraş. Bucătarul se aprovizionează la câteva zile cu materia primă, iar după ce tu comanzi, el se apucă şi prepară dish-ul solicitat de tine, pe loc, eventual ţine cont şi de preferinţele şi alergiile tale, deci dish-ul e personalizat. Nu livrăm a doua zi, pentru că prepararea poate dura ceva timp, și în plus, nu avem stocuri foarte mari de ingrediente, dat fiind că ideea e să oferim un produs cât mai proaspăt, și cu minimum de conservanți.

Așadar, ceea ce garantăm este că, în urma comenzii tale, oamenii noștri vor pregăti manual un produs destinat special ție, un produs de cea mai bună calitate, din ingrediente absolut delicioase, care îți vor răsfăța și bucura corpul și simțurile, așa cum o experiență culinară într-un restaurant bun îți răsfață papilele gustative.”

Fiind handmade, desigur – rezultatul muncii unor oameni care stau să prepare cu mâinile lor fiecare cremă, gel etc. în parte – şi incluzând numai ingrediente naturale şi bio – produsele sunt mai scumpe decât cele din supermarket. Dar nu exagerat de scumpe. Majoritatea costă între 20– 30 de lei bucata. „Nu mi-am propus să fac un ban rapid cu aceste produse, ci mai degrabă să obişnuiesc consumatorul român cu o nouă abordare legată de îngrijirea personală, de aceea le ofer cât pot eu de ieftin”, explică Dana Mihalache.

Pacheţelul pe care mi l-a trimis a inclus patru produse care se află pe site (gel de duş, şampon, unt de corp / faţă şi farduri pentru ochi), şi două aflate în dezvoltare: un gloss de buze şi un primer pentru makeup.

Gelul de duş (aici) m-a cucerit de cum am deşurubat capacul, cu un parfum extrem de intens de citrice. De fapt, nu erau citrice, ingredientul parfumat era uleiul esenţial de verbină exotică.

E mult mai puţin vâscos decât un gel de duş din supermarket – mai degrabă lichid, dar e foarte concentrat. Cu o cantitate relativ mică, am reuşit să mă săpunesc pe tot corpul.

Ce e interesant de precizat e că nu face spumă aproape deloc. Pentru că nu conţine surfactanţi. Dar absenţa spumei nu a împiedicat senzaţia de curăţare, şi nici parfumul intens de lămâie, lime, portocală, care mi-a rămas în haine seara, după ce m-am dezbrăcat. N-am avut nevoie decât de un deodorant stick, să nu se ia la concurenţă parfumurile între ele.

Ce mi-a mai plăcut e că mi-a lăsat pielea hidratată şi hrănită. Eu fiind genul ăla de om care, după ce iese de la duş, consumă jumătate de cutie de cremă de corp, pentru că am pielea foarte, foarte uscată. Sunt două ingrediente care contribuie la asta: untul de cocos şi glicerina.

La cerere, gelul de duş poate fi personalizat cu ce ulei esenţial vreţi voi, în urma unei conversaţii telefonice.

Neavând decât un singur tip de conservant, aprobat pentru produse bio, gelul de duş are termen de garanţie de doar 3 – 4 luni.

Şamponul (aici) are un parfum mai discret, dar tot de natură gourmet. Slavă Domnului că e mai discret, pentru că nu-mi propuneam să defilez prin oraş ca un curcubeu al aromelor.

Parfumul e dat de uleiurile esenţiale de busuioc şi rozmarin, care sunt foarte hrănitoare şi hidratante pentru păr.)

Întocmai ca gelul de duş, e un produs mai fluid (mai puţin dens) decât un şampon din magazin, şi spumează mult mai puţin. Dar e valabil faptul că din câteva picături ţi-ai acoperit tot capul.

Eu sunt genul care se şamponează de două ori când se spală pe cap, şi se clăteşte cel puţin 20 de minute, dar cu acest şampon n-am simţit că e nevoie. Nici de a doua şamponare, nici de un clătit foarte lung.

Eu sunt un om care a folosit multe balsamuri şi măşti de păr de-a lungul vieţii, şi sunt obişnuită cu senzaţia de mătăsos şi catifelat. Dar ce mi-a plăcut la acest şampon e că i-a dat şi volum părului. Şi în acea zi, şi în cea care a urmat am avut ceea ce numim „good hair day”, părul a avut volum, personalitate, şi a necesitat mai puţină spumă fixativă pentru modelare.

Asta pentru că şamponul are keratină, cafeină şi provitamina B5, trioul de aur al oricărui produs pentru păr care se respectă.

Pe site scrie că are şi un ingredient condiţionant numit condisoft, care ajută la descâlcire, dar, cum eu am păr scurt, nu i-am observat efectul. Poate pentru fete cu păr lung şi creţ să fie mai notabil.

Şi da, după două zile încă îl simt fresh şi viu, dar mă spăl oricum, pentru că gelurile de păr şi fixativele trebuie îndepărtate şi ele.

Untul de corp şi faţă (aici) are şi el o textură interesantă. Nu e o textură uniformă, ca a unei creme din comerţ; simţi nişte particule tari în interior, ca într-un produs exfoliant. Dar la aplicare, şi aceste particule tari se absorb în piele, şi senzaţia rămâne de catifelare şi tonus.

L-am aplicat seara. V-am spus deja că sunt uscată ca un şmirghel? De obicei, ce aplic seara pe piele, dimineaţa e istorie şi eu mă usuc la loc. N-a fost cazul acum. Dimineaţa m-am trezit suficient de moale.

Ah, şi vine cu un miros irezistibil de ciocolată. Oh, my god. Mi-a venit să-l mănânc cu o linguriţă, mai ales că mi-am impus iar pauză de dulciuri.

Şi tocmai pentru că miroase atât de apetisant, tentaţia de a-l da cu economie dispare fără urme. Dacă sunteţi genul meu, o să treceţi prin cutia aia de cremă ca acceleratul prin Dârste.

Mirosul se datorează faptului că ingredientul de bază e untul de cacao crud, un foarte bun emolient,antioxidant şi regenerant. Al doilea ingredient activ este „untul de cafea” – extract din presare din boabe prăjite de cafea Arabica.

Ambele ingrediente au şi efect de lifting, de tonifiere, ca dovadă că ambele se regăsesc frecvent şi în produse anticelulitice.

Ce mi se pare excelent e că, prin masaj şi absorbţia ingredientelor prin piele, cofeina şi teobromina ajung în organism şi te simţi reînvigorat, ca şi cum ai fi trecut pe la Starbucks.

Produsul mai conţine uleiuri de migdale, de macadamia, de struguri şi de caise şi vitamina E naturală.

Primerul este un produs cosmetic destinat ca pas de pornire înainte de aplicarea machiajului. Are rolul să uniformizeze pielea, să mascheze optic porii, imperfecţiunile şi ridurile, pentru evitarea fazei aceleia jenante când fondul de ten, anticearcănul şi fardurile ţi se strâng în diverse riduleţe fine şi-ţi sapă ditamai canioanele pe faţă.

Primerul Curcubeu e incolor şi inodor, cum trebuie să fie orice primer, şi, datorită siliconului vegetal şi a cerii de măsline („nu ştiam că măslinele fac ceară”, am glumit eu, dar evident că e vorba de ulei de măsline hidrogenat, un produs folosit de ani buni de către vegani ca înlocuitor pentru ceara de albine), creează un film protector ferm între pielea imperfectă şi straturile de machiaj care urmează.

Pentru lookul de azi, am folosit doar un CC cream, un strop de anticearcăn şi pudră, pentru că, oricum, accentul era pe ochi şi nu mă interesa să mă tencuiesc ca un bloc proaspăt construit.

Şi, ca să fiu absolut sinceră şi lipsită de modestie: am o piele relativ uniformă ca nuanţă, fără multe imperfecţiuni, cu riduri minime de expresie. Când nu sunt pe un platou de filmare sau într-o şedinţă foto profesională, nu mă dau cu fond de ten că nu mi se pare că e nevoie.

Într-o zi în care nu postez selfie de makeup pe Instagram, nu port nici măcar CC cream. Doar crema hidratantă de zi, anticearcăn şi un pic de pudră.

Fardurile (aici) sunt pe bază de pigmenţi minerali naturali, ceea ce înseamnă că sunt de culori foarte intense. Pe de altă parte, nu-s foarte uşor de blenduit şi necesită un pic de răbdare.

Dacă vă uitaţi pe site, sunt disponibile în palete de câte patru, pe care vi le alegeţi din culorile expuse în ofertă, dar eu i-am cerut cu tupeu la testat două a câte patru. De ce? Pentru că dacă tu ai o companie care se numeşte Curcubeul meu, şi ai farduri în toate culorile curcubeului, e la mintea găinii că o să vreau să creez un look curcubeu.

 

Ce a ieşit se poate vedea în imagini. Eu zic că a meritat paleta în plus.

 

Glossul de buze pe care-l port în imagini e tot de la Curcubeu, şi e tot în faza de testare. După cum se vede în imagine, are o nuanţă roz mai degrabă naturală, nu un roz care să sară în evidenţă, să ţipe: hei, port un produs pentru buze. E ceva de genul: „buzele tale, dar mai bine”.

Sau dacă vreţi un roz mai ţipător, coloraţi buzele cu un creion pentru buze de ce roz vreţi voi şi aplicaţi glossul deasupra.

Mi-a plăcut că e extrem de hidratant şi hrănitor – eu am mari probleme cu uscăciunea, cam 30% dintre rujurile pe care le cumpăr se duc direct dans le tomberon din acest motiv, şi halesc câte un balsam de buze la două luni. Totodată, nu încarcă buzele, nu se simte gras şi nu se scurge. L-aş recomanda inclusiv ca produs de îngrijire. Ingredientele care îl fac atât de bun sunt uleiurile de migdale şi macadamia.

O să refolosesc produsele de beauty gourmet de la Dana? Categoric. Una la mână, au viaţă scurtă, nu merg uitate într-un colţ pe etajeră. Două la mână: deşi arată diferit de produsele din comerţ, îşi fac treaba foarte bine. Şi trei: pielea e cel mai mare organ al omului. De ce să n-o tratăm cu câte un răsfăţ gourmet?

***

Îţi plac textele Trollywood? Poţi susţine şi tu proiectul.

***
Vrei să mă urmăreşti în social media? Îmi poţi da like pe Facebook, follow pe Twitter şi Instagram.

 

Ce le-a fătat mintea

You may also like...

9 Responses

  1. Alina says:

    Eu personal nu am incredere in produsele handmade. Nu cred ca sunt verificate de nimeni pentru nimic (banuiesc ca nu le a dus la un laborator sa le testeze, ca sa nu mai zic ca nu cred ca ies la fel de fiecare data), nu cunosc conditiile de igiena in care sunt facute (o fi vreo baie infecta sau in recipiente nespalate) si nu o sa mi pun asa ceva pe fata. Maximul cumparat vreodata a fost sapun handmade bulgaresc cu trandafiri (dar alea au eticheta care nu e scoasa la imprimanta de acasă si sunt verificate fiind in magazine)
    Cred nici nu e legal sa pui la vanzare produse fara avizul ministerului sanatatii iar la o prima mana nu vad pe site ca scrie ca ar fi autorizate pe undeva.
    Care cred eu ca sunt riscurile? In primul rand alergice. Apoi sa te umpli de cosuri / bube de la cine stie ce ingrediente sau bacterii din creme si sa fie nevoie sa dai bani grei pe la dermatologi sa te vindeci. Nu merita asa ceva.
    A face cosmetice e mai mult decat a face o prajitura adunand ingrediente, iti trebuie cunostinte de chimie si respectarea unor legi sanitare.
    Deci nu e fine dining, este exact ca a manca mici din piata de la taraba. E posibil sa aiba hartie igienica in compozitie si sa faci toxiinfectie de la carnea expirata

  2. Ana Araia Argeșanu says:

    Păi din câte am înțeles eu, e vorba de produse ce vor să îndeplinească în același timp aceste două cerințe: să fie produse în condiții controlate (ca orice companie care se respectă, în cazul nostru fiind însă vorba de firmă mică) și doi să personalizeze.
    Bineînțeles că există riscul ca o companie mică, odată cu creșterea cererii să facă rabat la calitate, însă de obicei asta aduce după sine falimentul.

  3. Alina says:

    Pai ca sa fim siguri ca sunt produse in conditii controlate tre sa avem niste avize nu? Altfel eu pot sa zic ca pun ceva il ele si sa fie o minciuna. Nu exista produse cosmetice “la comanda” decat daca reteta e inregistrata undeva. A se vedea linkul de mai jos https://www.blogulspecialistului.ro/a/util/management-si-afaceri/3670/autorizatii-si-avize-sapun-natural-handmade.html
    Bine, mie imi sare in ochi din prima chestia asta de pe site care suna extrem de stupid: “Noi l-am testat pe noi si pe prietenii nostri, dar avand in vedereca, suntem diferiti din fericire, va rugam sa faceti un test inainte.” produse “cu un timp de expirare mic,de 3-4 luni, ” adica nici nu stim cand expira, il aruncam cand miroase urat probabil.
    Afacerea asta e ilegala (si nu e sigura din pacate in domeniul handmade) si foarte riscanta atat pentru consumatori cat si pentru producator care, daca este controlat/ va avea vreo plangere de la un client plin de bube, o va incasa rau de tot de la autoritati. Recomand acestui magazin sa renunte la aceste produse pana nu obtine toate avizele necesare si testele de laborator.
    Terminati cu chestia asta ca tot ce e natural e si bun. Naturale sunt multe substante care ne fac mult rau in anumite combinatii/concentratii. Si nici nu aveti garantii ca ce e pe site este si in realitate in produsele alea, daia avem nevoie de o certificare

    • Lorena Lupu says:

      Hai să ne lămurim. Ți-am ignorat primul comentariu, pentru că e dreptul tău la opinie, chiar dacă veninul cu care insiști să ne descrii oribilitățile imaginare dintr-un loc în care n-ai fost m-a frapat.
      Dar un comentariu de hate e suficient. Încetează să mai faci circ sau te banez.

  4. Mihalache Daniela says:

    Draga Alina,
    Îmi pare rău că ai avut experiențe neplăcute, te-aș ruga să nu le proiectezi asupra noastră. Mulțumim că ne-ai atras atenția asupra stângăciilor de prezentare.

    • Lorena Lupu says:

      Da, probabil că a avut vreo reacție alergică la ceva și de aceea e atât de pornită. Dar eu am avut reacție alergică la Revitalift de la Loreal și la Total Effects de la Oil of Olay și nu mă vezi pe paginile lor, aruncând cu ură și spume.

  5. Diana Gheorghe says:

    Multumesc pentru review, am aflat cu bucurie ca livreaza si in strainatate, am sa le incerc.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Trollywood

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading